18-19 майда Казанда «Россия - ислам дөньясы: Kazanforum» Халыкара икътисадый форумы узачак

2023 елның 15 феврале, чәршәмбе

14 февральдә Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында “Россия - ислам дөньясы: Kazanforum” халыкара икътисадый форумын оештыруга һәм уздыруга багышланган брифинг узды. 2023 елгы Форумны үткәрүнең үзенчәлекләре турында ММЧ Татарстан Республикасы Инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Минулина, Татарстан мөфтие Камил хәзрәт Сәмигуллин, Татарстан Республикасы Раиса ярдәмчесе Газинур Бакиров, «Спорт һәм социаль проектлар дирекциясе» АНО генераль директоры Максим Денисов сөйләде.
Талия Минулина, Россия Федерациясенең һәм ислам дөньясы илләренең икътисадый хезмәттәшлегенең төп мәйданчыгына әверелгән Форумның төп чараларына күзәтү ясап, быел Ислам хезмәттәшлеге оешмасы (ОИС) катнашучы Россия һәм илләрнең Халыкара икътисадый форумы 18-19 майда Казанда «Казан Экспо» МВЦ үтәчәк, дип билгеләп үтте. Форумда «Халыкара хезмәттәшлек», «Ислам финанслары», «Хәләл индустрия», «Бизнес мөмкинлекләр», «Технологияләр», «Стартап кластер», «Инвестицияләр», «Логистика», «Тотрыклы үсеш зоналары», «Хатын-кыз карашы» кебек блокларны үз эченә алган 200 тирәсе чара һәм 127 эшлекле сессия планлаштырыла.  Моннан тыш, форум программасына традицион рәвештә RUSSIA HALAL EXPO хәләл индустриясенең ел саен уздырыла торган халыкара күргәзмә экспозициясе керде.

Татарстан мөфтие Камил хәзрәт билгеләп үткәнчә, Казансаммитның федераль дәрәҗәгә чыгуы илнең югары җитәкчелегенең Ислам дөньясы белән мөнәсәбәтләрне үстерүгә һәм Halal lifestyle концепциясен үстерүгә әзерлеген күрсәтә, һәр саммит элек чит ил хәләл-индустриясендә катнашучыларның Татарстанга һәм Россиягә карата кызыксынуын күрсәтте. Нигездә, аларның игътибарын хәләл-сертификацияләү һәм ислам финансларын үстерү өлкәсендә Татарстан тәҗрибәсе һәм үсеше җәлеп итә. Согуд Гарәбстанында хаҗ вакытында хаҗилар өчен нәкъ менә шушы компания тарафыннан сертификацияләнгән җитештерүчеләрнең итен китерәләр. Бездә хәзер алар белән "безне рельсларга куячаклар" һәм дөньяда хәләл базарны яулап алу өчен нәрсә эшләргә кирәклеген күрсәтәчәкләр дигән килешүләр бар. Әгәр Бразилиядә бу барып чыкса, Руссиядә мөмкин түгелмени?

Соңгы 2 елда Татарстан Ислам финанслары өлешендә дә сизелерлек алга китте, шул исәптән Форумда катнашучылар белән мәйданчыклар һәм элемтәләр нәтиҗәсендә дә. Әйтик, ТР мөселманнары Диния нәзарәте Советы 5 әзер продукт эшләгән, алар арасында "Ак Барс банк"та күчемсез милек сатып алуга хәләл рассрочка; "Ак Барс банк"та дебет банк картасы; "Ак Барс капитал"та хәләл инвестицияләр салу инструменты; "Сахих инвест" хәләл кыйммәтле кәгазьләр идентификаторы; "Мирас" финанс йортында автотранспорт, төзелеш материаллары һәм вак көнкүреш техникасы сатып алуга хәләл рассрочка.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: